Galerii | Kontakt | Kasulikku
 

Toit

Tänase maailma toidulauas on happelise toidu osakaal märkimisväärselt suurem, kui aluselise toidu. Näitena võib tuua liha, piimatooted, alkohol ja palju muud. Reeglina võib öelda, et kõik toidud, mis enne Sinu kätte jõudmist on töödeldud, on ka happelised. Põhjus on lihtne - töötlemise käigus (näiteks keetmine, praadimine) hävitatakse vajalikud toitained ehk Sa sööd tühja kesta. Kehale on see prügi, mida ta nüüd peab oma ressurssidega kehast välja viima. Sellega oled Sa kehast rohkem välja viinud kui sisse pannud. Meil on saanud kummaliseks arusaamaks, et oluline on süüa kõht "punni". Kui tunned, et raskus on kõhus, siis on ikka toit olnud "toitev". Aga peale sellist toidukorda kaasneb enamasti väsimuselaine, mida kummalisel kombel peetakse ka loomulikuks ja vaat et isegi vajalikuks.

Aluselise toitumise näpunäited

1. pH tasakaal

Pööra tähelepanu, et toidukorrad sisaldaksid rohkem aluselisi toiduaineid. Tõsta järk-järgult latti kõrgemale, kuni 80 protsendini. Näiteks 80% rohelist salatit ja 20% makarontooteid.

2. Eelista toortoitu

Iga töötlusaste vähendab toidu kvaliteeti ehk mida vähem töödeldud on toit, seda parem. Loobu toidu kuumutamisest (üle 47 ˚C), sest muidu hävib osa bioaktiivseid aineid ja toidu energiaväli ning toit muutub seetõttu raskemini seeditavaks. Kui soovid siiski sooja toitu, keeda või soojenda seda nii lühikest aega kui võimalik. Väldi toidu kõrbemist, pruunistumist ja krõbedaks muutumist, mis tekitavad palju toksiine. Õli lisa toidule julgelt  ja alati kõige lõpus, kui toit on juba jahtumas, sest nii säilivad õli kasulikud omadused.

3. Loobu igapäevasest magustoidust

Üks suhkruga magustoit võib rikkuda parimagi aluselise eine. Alguses asenda kommid, šokolaadid, koogid jms puuviljade ja meega ning seejärel vähenda ka nende osakaalu. Lõpuks võid kasutada ka steviat ehk suhkrulehte (Paraguaist pärit põõsastaim, mille lehed sisaldavad magusamolekuli steviosiidi), mis annab magusa maitse, kuid pole süsivesikurikas. Ajapikku hakkab intensiivsetest maitsetest nüristunud keel tajuma ka peeneid maitseid. Aluseliselt süües väheneb iseenesest isu happeliste toitude järele ja suureneb soov toituda aluseliselt.

Suhkruasendaja - enamasti suhkruasendajaid on keemia, mida organism ei suuda omastada ning nende tarbimisel võivad tekida tõsised tervisehäired.

Kui magusat soovid, siis vahest võib ju mõne puuvilja endale siiski lubada ;) Eesmark pole ju 100% aluselist toitu tarbida, vaid max 80%. ! 100% aluselise toidu peale minnes, kaldume teise äärmusesse ja lööme organismi teisipidi tasakaalust välja ja see pole kindlasti eesmärk.

4. Lihatoodete asemel pähklid ja kala

Lihatoodete asemel kasuta valgurikkaid taimseid toiduaineid, nagu näiteks tofu, pähklid ja seemned. Väga head on mandlid, sarapuupähklid ning päevalille-, kõrvitsa-, lina- ja seesamiseemned. Pähkleid ja seemneid võiks enne söömist leotada, nii aktiveeruvad bioaktiivsed ained ja neid on ka kergem seedida. Kala, eriti lõhe sisaldab palju kasulikku oomega-3-rasvhappeid, kuid ka teisi kasulikke aineid.

5. Lehmapiima asemel sojapiim

Lehmapiima võiks asendada sojapiimaga, kuigi lisandivaba sojapiima on Eestis raske leida. Samuti võid kasutada mandli-, seesami-, riisi- või kookosepiima, mida saab ka ise teha. Loobuda tuleks ka juustust, jäätisest ning teistest hapendatud piimatoodetest. Ühe tassi piima põhjustatud happesuse neutraliseerimiseks kulub 20 tassi aluselist jooki, ühe tassi jäätise puhul 240 tassi aluselist jooki. Piima tarbimisel ei jää palju kaltsiumit üle sinu kehale, sest sinu organism peab piima poolt põhjustatud happerünnaku neutraliseerima, et hoida ära vere pH tasakaalu muutumist happelisemaks (millele järgneks organismi surm). Kui muud neutraliseerivat materjali võtta pole, siis kasutab organismi kaitsesüsteem kaltsiumi sinu luudest hammastest juustest. Asenda piim värske rohelisega, mis annab sulle kaltsiumi puhtamalt ning ei tühjenda sinu varusid.Inimene omastab kergemini ka kitsepiima. Kui lehmapiima jääk organismis on happeline, siis kitsepiima oma aga aluseline.

6. Loobu pärmist

Pärmist, sh leivast, saiast, pirukatest tuleks täielikult loobuda. Pärm on eriti kahjulik, sest see satub otse meie verre ja seab end seal mugavalt sisse, tekitades lisa baktereid ja kasvades igas meie veresoones oleme müstiliselt haiged kogu aeg...  Ka suurtest seentest tuleks loobuda. Organismi pärmist puhastamiseks mine esimese sammuna üle pärmivabale leivale, söö näiteks õhukest lavašši.

7. Väldi valget jahu ja riisi

Kui armastad makarone, saad need asendada näiteks tatrast tehtud toodetega, millele ei ole lisatud muna. Valge rafineeritud nisujahu saab asendada tatrajahu või speltaga. Head on täisterapudrud, nagu näiteks hirss, spelta, riis või tatar. Valge riis asenda pruuni riisiga. Sobib ka basmati ning metsik riis. Tärkliserikkad toidud mahuvad 20% toidukoguse hulka.

8. Vähem magusaid puuvilju

Magusaid puuvilju söö mõõdukalt, sest peale kasulike mineraalide ja vitamiinide on neis ka suur kogus suhkrut, mis tekitab käärimist. Endiselt võid tarbida näiteks sidrunit ja greipfruuti. Parim puuvili on avokaado ja selle tarbimisel pole piiri.

9. Alternatiiv kastmetele

Enamik kastmeid ja vürtse sisaldab palju suhkrut, soola ja kääritatud ning happelisi lisandeid. Ära kasuta ketšupit, äädikat, sinepit, majoneesi ja sojakastet, vaid eelista külmpressiõlisid, sidrunit, küüslauku, sibulat, ingverit. Lisada sobib ka taimseid vürtse, nagu estragon, basiilik, koriander jne.

10. Vesi - üks tähtsamaid asju on hoida keha hüdreeritud. Inimene peaks tarbima 2-4 liitrit puhast vett, soovitavalt isegi aluselist. Kaasaarvatud juurviljad, mis on enamasti 80-90% aluseline vesi. Et vett vähegi puhastada, kasuta Britta filterkannu või muid analoogseid tooteid. Parim oleks hankida vee ioniseerimismasin, sest neil on ka väga korralik filtersüsteem. Kahjuks algavad odavaimate ionisaatorite hinnad umbes 8000 kroonist.

11. Sool - väldi keedu ehk lauasoola. Selle asemel tarbi ehtsat meresoola. Kui tavaline lauasool paneb meil rakusisese ainevahetuse seisma, siis kvaliteetsel meresoolal on vastupidine toime. Hoiduda tuleks ka palju levinud jodeeritud lauasoolast, mis pole piltlikult öeldes muud, kui tünn tõrva, millele on lisatud lusikatäis mett, ning siis öeldakse, et nüüd on asi tervislik, vaata kuipalju mineraale nüüd seal sees on :)


Tselluliit

Tselluliit on organismi tasakaalustamata toimimise tagajärg - happelised jääkained, mis kogunevad naha alla. Et omada tselluliiti, ei pea tingimata omama keskmisest suuremat rasvapolstrit. Tselluliit on sageli probleemiks ka väga aktiivsetele sportlastele, kellel pole rasvkudet peaaegu enam ollagi. Seeeest on aga tselluliit ikkagi.
Organismis erinevatel põhjustel (vale toit, stress, liialt tugev füüsiline trenn) tekkinud toksiinid ladustatakse rasvarakkudes ja tulemuseks on inetu mügarlik kude - tselluliit.
Oma olulist rolli mängivad ka igapäevaselt kasutatavad kosmeetikumid ning  kodukeemiatooted. On ju nahk meie suurim organ ning kõik, mida me nahale määrime, imendub vereringesse.  Seepärast ei saa tselluliidikreemid, mis sisaldavad sünteetilisi toimeaineid ning säilitusaineid, pakkuda tselluliidiprobleemile mõistlikku tervislikku lahendust.